NAŠA POTNICA NA DANSKO, ZLATA MATURANTKA TANJA ADAMLJE, POROČA :

37 slovenskih dijakov, 4 spremljevalci, 2 šoferja, 1 avtobus in en sam cilj: Kraljevina Danska. Za mano neverjetnih 9 dni, ki so letos le še češnja na vrhu odlične torte, ki ji pravim matura.

V petek 4.9. je napočil dan D – Danska. Pred nami je bilo 20 ur vožnje z avtobusom in spoznavanje drugih dijakov, ki so tako kot jaz bili izbrani, da predstavijo svojo šolo, kraj in pokrajino. Vožnja ni povzročala težav, pogovori so stekli in začela so se plesti prijateljstva.

Prvi dan na Danskem me je spomnil na ure geografije, kajti bili smo priča vremenu, kot ga v Sloveniji le malokdaj vidimo – hladno, deževno in vihrarno vreme se je v manj kot petih minutah spremenilo ter na Dansko pokrajino poslalo tople sončne žarke.  Po sprehodu skozi mesta smo začutili idilo, ki jo je moč začutiti le na Danskem. Majhne  opečnate hiše, lepo pokošena travica (kosijo jo tudi do trikrat tedensko!) in lepo urejeni vrtovi so prva stvar kar opazimo. Celo mesto živi in diha kot celota, zato je čar Danskih mest in vasi toliko večji.  V ponedeljek smo krenili proti severu Danske, na poti pa smo se poslikali še ob skulpturah štirih mož. V Nykøbingu so nas pričakali profesorji ter ravnatelj tamkajšnje gimnazije. Slovenski dijaki smo bili naključno razdeljeni danskim gostiteljem. Na prvi hip se zdi, da sta si Danska in Slovenija dokaj podobni (če seveda izključimo dejstvo, da je njihova največja »gora« velika 170m), po pogovoru z Danci pa hitro ugotovimo, zakaj Dansko uvrščamo med države z višjim življenskim standardom. Ljudje mirno povedo, da plačevanje višjih davkov ne predstavlja težav, saj to hkrati prinaša mnoge prednosti. Počutijo se varne, saj vedo, da ima država dovolj sredstev, da jim omogoči mirno ter brezskrbno življenje. Naslednji dan smo sodelovali tudi pri pouku. Ena šolska ura traja kar 90 minut (brez umesnega odmora). Profesorji so brez težav predavali v angleščini, tako da smo sodelovali pri kemiji, geografiji, matematiki ter drugih predmetih. Slovenski dijaki smo bili presenečeni, ko smo ugotovili, da na šolskih klopeh sploh nimajo puščic, zvezkov ali učbenikov, je pa zato nujni šolski pripomoček prenosni računalnik. Naslednji dan je sledilo težko slovo od danskih gostiteljev.  Ker pa smo Slovenci zagreti pohodniki smo morali opraviti še hiter pohod na najvišjo goro Danske. V četrtek nas je čakal ogled Vikinškega muzeja ter obisk Katedrale v Roskildu, kjer smo lahko videli kripte 37 danskih kraljev in kraljic. Sledil je meni najljubši del ekskurzije-obisk danskih gradov, nad katerimi sem se navdušila že v Sloveniji. Ogledali smo si Frederiksborg, Kronborg ter Fredensbor (rezidenca danske kraljeve družine), kjer smo s ponosom zapeli slovensko in dansko himno. Zvečer je sledila ponovitev Slovenskega večera, torkat na internacionalni srednji šoli v Helsingøru. Vse je minilo tako hitro, da smo se komaj v petek zavedali, da je to naš zadnji celi dan na Danskem. Po zajtrku smo hitro skočili do slavne Morske deklice in poskusili v gruči ljudi narediti par fotogarfij. Po sprehodu mimo gradu Amalienborg smo se odpravili do slovenskega veleposlaništva v Københavnu ter nato do danskega parlamenta v gradu Christiansborg. Sobota – Zadnje dejanje na Danskem je bil ogled gradu »Rosenborg«. Nad ogledom tega gradu sem bila najbolj navdušena, morda tudi zaradi ogleda razkošne krone, ki je včasih krasila glavo Danskega kralja Kristjana IV. A verjamite, ni lepšega kot vrniti se domov v rodno Slovenijo. Ne, ni bila le Danska od blizu – mi smo jo preučevali pod mikroskopom!
Za konec pa bi se še enkrat rada zahvalila vsem organizatorjem ter spremljevalcem, ki so sicer člani Društva Slovensko-Danskega prijateljstva. Odkrivala sem lepote Danske ter, kar je najpomembnejše, spoznala čudovite ljudi. Ta ekskurzija mi bo zares ostala v lepem spominu, zato se veselim našega naslednjega srečanja. Hvala za vse trenutke, ki ste jih delili z mano.

Zahvala pa gre tudi gospodu ravnatelju Milanu Jevnikarju ter celotnemu kolektivu SŠJJ. Hvala, da ste me izbrali za to neverjetno doživetje.

Tanja Adamlje

Še več o Danski  in Podrobno poročilo z galerijo fotografij pa je objavljeno na spletni strani društva (www.dsdp-drustvo.si) v mapi “Danska od blizu 2015”.